Jak dobrać kompleks witamin?

Michał Listopad 24, 2016 0
Jak dobrać kompleks witamin?

Producenci prześcigają się w tworzeniu reklam, skierowanych ściśle do klienta z różnymi dolegliwościami. W dobie Internetu bardzo wiele osób początkowo stawia diagnozę w oparciu o artykuły znalezione w sieci, by potem skonfrontować zdobytą wiedzę z lekarzem. Czy analogicznie do tego należy ufać producentom suplementów diety, którzy tak zachwalają swe produkty? Weźmy na tapetę bardzo popularne wśród ludzi kompleksy witamin oraz minerałów.

Kompleks – co to takiego?

Kompleks to w swym założeniu produkt kompletny, który ma spełniać zapotrzebowania naszego organizmu na niezbędne witaminy oraz minerały. Kompleksów witamin oraz minerałów jest na rynku mnóstwo. Na co należy przede wszystkim zwracać uwagę?

  • witaminy oraz minerały powinny występować w organicznych formach – cytrynianach i mleczanach,
  • procentowy udział składników w jak największym stopniu powinien zaspokajać nasze dzienne zapotrzebowanie,
  • zawartość magnezu oraz cynku – spory udział osób z niedoborami w/w,
  • zawartość sprawdzonych oraz elementarnych składników – bez zbędnych wypełniaczy,
  • odpowiedni stosunek cena/jakość,
  • możliwość stosowania produktu w przypadku chorób autoimmunologicznych,  np. syndromu Hashimoto,
  • czytelny skład produktu!

Kto potrzebuje suplementacji kompleksami?

Kompleksy witamin oraz minerałów to tak naprawdę suplementy diety. Suplementy mają podstawowe zadanie – wspomagać, a nie zastępować zbilansowane odżywianie. Pomimo wielu starań z Waszej strony może się okazać, że nawet zbilansowana dieta, może nie dostarczać odpowiedniej dawki witamin czy minerałów. To z kolei może prowadzić do podstawowych objawów związanych z ich niedoborami – np. uczuciem zmęczenia lub znużenia. Skąd taka sytuacja? Niestety, ale żywność w naszych sklepach bardzo często została już pozbawiona swych wartości, zazwyczaj przez wysoki proces przetworzenia. Często możemy się spotkać z zabiegami czysto marketingowymi, jak np. sok 100% wspomagany cukrem, produkty „light” czy ogromne ilości cukru w wielu produktach. Artykuł o spożywczych kłamstwach opublikuję niebawem, dlatego wystarczy teraz tylko krótkie wspomnienie dotyczące tego procederu.

Podsumowanie

Na rynku istnieje wiele produktów, określanych mianem „kompleksów”, jednak nie wszystkie z nich zasługują na miano kompleksowych. Producenci bardzo często stosują wypełniacze, by sztucznie podbić wartość swego produktu. Należy zatem bardzo uważnie dobierać suplementy diety, tak by rzeczywiście pełniły rolę produktów kompleksowych.

 

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline