Najlepsza mata do ćwiczeń w domu – pomagamy dokonać wyboru

Marcin Styczeń 30, 2017 0
Najlepsza mata do ćwiczeń w domu – pomagamy dokonać wyboru

Treningi na sali fitness, aktywność fizyczna – trzeba przyznać, że w ostatnim czasie zapanowała moda na zdrowy ruch. Nie mniej jednak w dzisiejszych czasach żyjemy intensywnie. Pracujemy od rana do wieczora, w efekcie mniej śpimy, a co gorsza trudno wygospodarować nam czas nie tylko na odpoczynek, ale i chodzenie na siłownie.

Aktualnie jednak w internecie mamy mnóstwo propozycji treningów, które można wykonywać w domu. Nie mniej jednak niezależnie od tego, czy trenujemy na sali fitness, czy w domu powinno pamiętać się o istotnych akcesoriach do treningów, w śród nich warto pamiętać o macie do ćwiczeń w domu.

Mata do ćwiczeń domowych, a na sali treningowej – różnice

W tej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czy mata do ćwiczeń wykonywanych w domu różni się od tej używanej na salach treningowych. Zasadniczo jedyną różnicą jest grubość, gdzie (oczywiście zależy od intensywności treningu) w przypadku ćwiczeń domowych w większości przypadków można zdecydować się na nieco cieńszą mate.

Mata do fitness – istotnych wiele szczegółów

Oprócz wyżej wspomnianej grubości w przypadku maty do ćwiczeń domowych należy zwracać uwagę dokładnie na te same aspekty co w przypadku mat wykorzystywanych do ćwiczeń na salach treningowych. W związku z tym bierzemy pod uwagę przede wszystkim jej lepkość, bo tu warto wspomnieć, że jedną z najważniejszych (jak nie najważniejszą) cech dobrej maty jest jej przyczepność do podłoża, która zapewnia amortyzacje. Bardzo ważne jest również to, aby mata nie odkształcała się pod wpływem nacisku. Dobra mata do ćwiczeń, to również taka, która jest wytrzymałą i odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Niezwykle istotna jest też długość maty, tu informacja dla osób wysokich, gdzie i dla nich znajdzie się rozwiązanie, gdyż dziś produkowane są maty osiągające wysokość nawet powyżej dwóch metrów.

W przypadku maty bardzo często spotykanym pojęciem jest jej elastyczność, ta jak się okazuje ma dwie właściwości. Przede wszystkim zwiększa wyżej wspomnianą amortyzacje, ale i powoduje, że matę łatwiej można zwinąć i przechowywać w dowolnym miejscu. A skoro o przechowywaniu mowa, to przy kupnie maty warto od razu zadbać o dodatkowy pokrowiec, lub paski, które ułatwiają przechowywanie maty.

Jeśli chodzi o sam materiał, to na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów. Do najpopularniejszych na rynku należą jednak maty wykonane z gumy pcv, kauczuku, czy różnego rodzaju tworzyw syntetycznych.

Maty gładkie, czy chropowate?

To kwestia o którą pyta wielu początkujących ćwiczących. Każdy rodzaj bowiem ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Maty gładkie są łatwiejsze w utrzymaniu, gdzie są bardziej odporne na zabrudzenia, czego nie można powiedzieć o matach chropowatych, które z kolei zazwyczaj dają lepszą amortyzacje.

Trenujesz w domu? Pamiętaj o rozgrzewce!

W związku z tym warto przed każdym treningiem poświęcić choć 15 minut na krótkie podskoki, przysiady, czy proste wymachiwania rękoma, w ten sposób znacznie zmniejszysz ryzyko kontuzji.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline