Wielu z nas lubi szybkie dania, typu fast food. Czy jednak prawdą jest, że dania te są nie tylko niezdrowe, wysoko kaloryczne, lecz wręcz mogą uzależniać? Jak typowy zestaw dań fast food wpływa na nasz organizm?
Zła opinia dietetyczna
Dietetycy zgodnie cechują się negatywną opinią o daniach typu fast food. Obecnie diagnozuje się wśród ludzi uzależnienie od jedzenia na podstawie zawartych w nich substancji psychoaktywnych. Mając na uwadze biochemię szybkie dania typu fast food można porównać do alkoholu, który wszak po pewnym czasie uzależnia.
Fast foody są bardzo wysoko kaloryczne, ponieważ zawierają znaczną ilość cukru, soli, tłuszczu, a także kofeiny. Dodatkowo jest to żywność przetworzona, o dużym stężeniu energetycznym. Bardzo silnie działa na kubki smakowe, dlatego delektujemy się nimi jedząc i mamy ochotę na więcej. Nie można zapominać o wysokiej kaloryczności potraw, ponieważ średnie frytki, hamburger i napój to liczba 1130 kalorii za kilka złotych.
Co uzależnia w fast foodach?
W potencjalnym fast fodzie mamy ogromną ilość substancji, które mogą uzależniać, jeżeli zjadamy je zbyt często. Są to między innymi:
• Sól – ponieważ zestaw zawiera około 1300 miligramów sodu, czyli soli. Norma spożycia dziennego nie powinna przekraczać 2300 miligramów, dlatego zjadając jednego fast fooda spożywamy aż 54% zalecanej dawki. W przypadku przeciętnego Amerykanina, a coraz częściej i Polaka dania tego typu jadamy nawet kilka razy dziennie, dlatego w wielu procentach przekraczamy zalecaną dawkę soli do spożycia. Tymczasem sól jest niezbędna w tego typu daniach, ponieważ może konserwować jedzenie i przedłużać okres przydatności do spożycia. W badaniach udowodniono, że sól ma charakter uzależniający. W odpowiedzi na jej podaż organizm wytwarza dopaminę, dlatego wciąż zwiększa się na nią zapotrzebowanie.
• Tłuszcz jest kluczowy dla szybkich dań barowych. Nadmiar tłuszczu, który spożywamy w codziennej diecie jest magazynowany w organizmie, co sprawia, że przybieramy na wadze. Tłuszcz ma także silne właściwości uzależniające, dlatego warto ograniczyć do minimum jego przyjmowanie.
• Kofeina obecna jest w napojach gazowanych, które towarzyszą nieodłącznie posiłkom fast food. Dodatek kofeiny ma pobudzić i zwiększyć satysfakcję kubków smakowych. Od dawna jednak wiadomo, że kofeina jest bardzo silną substancją uzależniającą. Prowadzi nie tylko do uzależnienia psychicznego, ale i fizycznego.
• Cukier uzależnia, kiedy spożywamy go w nadmiernych ilościach, podobnie jak papierosy czy alkohol. Pomimo, że często sięgamy po napoje dietetyczne, to jednak szkodliwy cukier został w nich zamieniony równie szkodliwymi substancjami zastępczymi. Zamiast coca coli, kawy z cukrem, czy innego napoju gazowanego lepiej sięgnąć po szklankę niegazowanej wody. Nie tylko zawiera bardzo małą ilość kalorii, ale również nie ma cukru. Nie uzależnia i nie powoduje, że tyjemy. Cukier powoduje potrzebę objadania się, dlatego mamy ochotę sięgnąć po jeszcze większą ilość cukru.