Aktywność fizyczna latem – pozytywy i zagrożenia

Michał Maj 30, 2016 2
Aktywność fizyczna latem – pozytywy i zagrożenia





W powietrzu czuć nadchodzące lato, co równa się z częstszymi wypadami na świeże powietrze. Słońce pozwala nam rozwinąć skrzydła nie tylko mentalnie, ale i fizycznie. Wiąże się to m. in. z syntezą witaminy D, która porą zimową jest towarem deficytowym. Bądź co bądź, aktywność fizyczna latem jest zwyczajnie przyjemna – nie da się tego ukryć. Należy jednak pamiętać, że pod pozorem pięknej aury kryją się nie tylko pozytywy, ale i również swoiste zagrożenia na które trzeba bacznie zwracać uwagę. Jak zatem bezpiecznie zażywać sportu latem?

Pozytywy

Skupmy się najpierw na pozytywach. Zacznijmy od tych bardziej „doraźnych”, ściśle powiązanych z warunkami atmosferycznymi, czyli brakiem opadów, wysoką temperaturą oraz nasłonecznieniem. Powyższe czynniki sprawiają, że jakakolwiek aktywność na świeżym powietrzu jest nie tylko przyjemna dla ciała, ale i dla ducha. Strefę duchową wzmaga również bujny rozkwit przyrody, kojarzony przede wszystkim z uspokajającym kolorem zieleni. Przechodząc do bardziej rzeczowych informacji, skupię się na tematyce nasłonecznienia. Z uwagi na klimat panujący w Polsce, w okresie jesienno-zimowym zwyczajnie brakuje nam słońca. Wiąże się to przede wszystkim z niedoborem witaminy D, które potrafią się objawiać m.in.: bezsennością, dolegliwościami ze strony układu ruchu czy utratą apetytu. Wystawienie naszego ciała na słońce pozwala na uniknięcie wspomnianych wyżej niedoborów. Korzystna jest również suplementacja witaminy D3 wraz witaminą K2 (polecam: https://sklep.kfd.pl/kfd-vitamin-d3k2-mk-7-z-natto-100-tabletek-p-4867.htmlw okresie jesienno-zimowym.

Negatywy (zagrożenia)

Promienie słoneczne potrafią przynieść wiele dobrego, lecz ich nieumiejętne wykorzystanie może prowadzić m.in. do:

  • udaru cieplnego (słonecznego),
  • odwodnienia,
  • oparzeń 1 i 2 stopnia.

To trzy podstawowe zagrożenia, które w niektórych przypadkach zagrażają nie tylko naszemu zdrowiu. Podstawą ich uniknięcia jest stosowanie środków ostrożności do których należą:

  • umiarkowana ekspozycja na słońcu,
  • odpowiednio większe spożycie płynów,
  • stosowanie kremów z filtrem UV.

Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek symptomów w postaci: nudności, zawrotów głowy, nadmiernego zaczerwienienia czy innych niepokojących objawów należy skorzystać z pomocy drugiej osoby lub w skrajnych przypadkach odpowiednio wcześniej wzywać pomoc.

Podsumowanie

Okres wiosenno-letni to wspaniały czas, który pozwala nam na swoiste naładowanie baterii. Pamiętajmy jednak, że brak umiaru oraz elementarnej wiedzy może powodować sytuacje, które przekładają się na bezpośrednie zagrożenie życia oraz zdrowia.

2 komentarze »

  1. Ada Maj 31, 2016 at 10:47 am -

    W tym roku, kiedy jestem świadoma konsekwencji niedoboru witaminy D, jeszcze bardziej doceniam słoneczną pogodę. Umiar i zdrowy rozsądek najważniejszy.

Leave A Response »

You must be logged in to post a comment.

Inline
Inline